Spread walutowy – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

Posiadając konto walutowe lub udając się do kantora, można spotkać się z określeniem, które dotyczy tzw. spreadu. To szczególnie ważny element dla osób, które spłacają zobowiązania zaciągnięte w obcych walutach, gdyż określa on wysokość miesięcznej raty. Czym właściwie jest spread walutowy? Kto powinien zwracać na niego uwagę? Czy ma to wpływ na wysokość miesięcznego zobowiązania? To bardzo ważne informacje, które pozwolą na poznanie wszelkich kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu w obcej walucie.

Spread walutowy – co to takiego i po co się go stosuje?

Spread to tzw. różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży konkretnych aktywów. Po dodaniu słowa „walutowy” można otrzymać definicję, która mówi, że jest to różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży konkretnej waluty. Jak wiadomo, banki, ale i inne instytucje finansowe, np. Revolut, nie funkcjonują za darmo i muszą na czymś zarabiać. Jednym z takich aspektów umożliwiających im generowanie dochodu jest spread walutowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ każda forma finansowania na podstawie obcej waluty jest dla instytucji finansowych dobrą formą zarobku na różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu konkretnej waluty.

Na co wpływa spread walutowy?

Spread walutowy jest ustalany przez banki samodzielnie na podstawie własnych wyliczeń. Warto wiedzieć, że pomiędzy instytucjami może dochodzić do sporych różnić z tych kwotach. Dla konsumentów zaciągających kredyty – szczególnie te hipoteczne, wysokość spreadu będzie mieć kluczowe znaczenie dla miesięcznej raty zobowiązania. Ciekawostką jest jednak fakt, że od kilku lat przepisy mówią jasno, że kredytobiorcy mogą dokonywać wpłaty nie tylko w złotówkach, ale też każdej innej walucie, dzięki czemu można uniknąć sporych różnic w kwotach miesięcznego zobowiązania. Ogólnie rzecz biorąc, spread ma duże znaczenie wyłącznie jeśli chodzi o miesięczną ratę zobowiązania. Dla banku jest to jednak szansa na dodatkowych zarobek w krótkim czasie.

Spread walutowy przy kredycie hipotecznym

W przypadku kredytów hipotecznych warto wiedzieć, jak duży wpływ ma spread walutowy i na co wpływa. Bank, udzielając pożyczki w obcej walucie, przelicza ustaloną kwotę po kursie kupna konkretnej waluty. Natomiast kiedy przychodzi czas spłaty raty, instytucja bierze pod uwagę górną granicę, czyli kurs sprzedaży waluty. Oznacza to, że na samym przewalutowaniu środków bank zarabia kilka procent, a więc im wyższy będzie spread, tym większa będzie miesięczna rata zobowiązania. Klienci banków bardzo często więc decydują się na wymianę walut w niezależnych kantorach, a dopiero następnie spłatę zobowiązania z o wiele mniejszym spreadem.

Jak obliczyć spread?

Aby obliczyć spread, wystarczy od ceny sprzedaży waluty odjąć cenę jej zakupu. Otrzymana kwota to różnica, na jakiej zarabia bank. Wyrażenie spreadu w procentach jest nieco trudniejsze, ponieważ należy wtedy wziąć pod uwagę średnią wartość kursu konkretnej waluty. Warto jednak pamiętać o tym, że spread ma wpływ na wysokość miesięcznego zobowiązania przy kredytach walutowych. Dlatego zawsze należy sprawdzać jego wysokość przed spłatą raty.