W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się możliwościami jakie daje inwestowanie. Szukają informacji na temat tego, w co inwestować pieniądze. Zastanawiają się, od czego powinni zacząć. Inwestowanie swoich oszczędności jest mądrym posunięciem, jednakże nie powinno się tego robić na oślep. Dlatego właśnie należy zapoznać się z różnymi możliwościami i dowiedzieć się, jak robić to z rozsądkiem. 

W co inwestować pieniądze w 2023?

Początkujący inwestorzy poszukujący informacji na temat tego, w co inwestować małe kwoty na początku swojej drogi, natkną się na wiele różnych aktywów. Aktywami nazywamy zasoby, których wartość jest wiarygodna. Inwestowanie w nie możne nam przynieść wiele zysku. Przed rozpoczęciem działań w tym obszarze, warto się zapoznać z ich różnymi rodzajami.

Akcje na giełdzie – jak inwestować?

Giełda oraz rynek akcji dla wielu ludzi to wciąż tajemnicze i odległe określenia. Mają wrażenie, że dostęp do nich mają tylko zamożne osoby, które całe życie spędziły zajmując się finansami. Nic bardziej mylnego. Lata temu faktycznie, inwestowanie na giełdzie było zarezerwowane tylko dla finansistów, jednak dziś każdy może skorzystać z możliwości giełdy. 

Przed rozpoczęciem swoich pierwszych inwestycji, warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami i zasadami działania giełdy. Granie na giełdzie polega przede wszystkim na kupowaniu akcji danej firmy. Warto najpierw zapoznać się z jej historią i historią jej zysków i strat z poprzednich lat. Może to pomóc określić, czy taka inwestycja będzie przynosiła zyski, lub czy jest ryzyko straty. W wielu przypadkach będą to firmy, z którymi spotykamy się na co dzień. Osoba, która zakupiła takie akcje staje się akcjonariuszem i przysługują jej prawa własności, m.in.: 

  • prawo do udziału w majątku likwidacyjnym, 
  • prawo do udziału w zysku, 
  • prawo do zarządzania wykupionymi akcjami (właściciel może je sprzedać w każdej chwili), 
  • prawo do uczestnictwa i zabrania głosu podczas walnego zgromadzenia.

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe, w dużym skrócie, są dłużnymi papierami wartościowymi. Są emitowane w serii, emitent staje się dłużnikiem osoby, która zakupiła takie obligacje. Jest zobowiązany do spełnienia określonego świadczenia. Obligacje skarbowe są emitowane przez Skarb Państwa. Oznacza to, że w momencie, gdy obligacje zostają sprzedane, minister finansów zapożycza się u nabywcy na określoną sumę pieniędzy. Automatycznie zostaje zobowiązany do zwrotu tej kwoty, łącznie z naliczonymi odsetkami, w momencie wykupu. Zakupić takie papiery wartościowe mogą zarówno osoby fizyczne, jak i fundacje widniejące w rejestrze sądowym, stowarzyszenia, czy organizacje zawodowe i społeczne.

Nieruchomości

Zdecydowanie jedną z popularniejszych możliwości inwestowania swoich pieniędzy. Przed rozpoczęciem takich inwestycji warto zastanowić się jaką strategię najlepiej będzie obrać. Inwestować w nieruchomości można na dwa sposoby  – krótko i długoterminowo. Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy:

  • inwestycje krótkoterminowe – polegają na wynajmowaniu lokalu lub budynku lokatorom na krótki okres czasu. Sprawdza się to w szczególności w regionach turystycznych, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów. Decydując się na taką strategię trzeba mieć na uwadze fakt, że duża ilość przewijających się przez lokal osób może nieść ze sobą konieczność częstej wymiany sprzętów oraz częstszej odnowy samego lokalu. 
  • inwestycje długoterminowe – są obecnie uznawane za bardziej stabilne i bezpieczne inwestycje, z uwagi na długi czas wynajmu (określony w umowie), który zapewnia stały przychód przez dłuższy czas. Tutaj również dużą rolę gra lokalizacja lokalu. 

Kolejną możliwością, w przypadku inwestycji w nieruchomości, jest zakupienie mieszkania lub domu, wyremontowanie go, a następnie szybkie sprzedanie go. Dzięki wykonanemu remontowi, wartość nieruchomości wzrasta, co pozwala na ponownie sprzedanie jej z zyskiem.

Metale szlachetne

Metale szlachetne są zdecydowanie najbardziej trwałym aktywem, w które można inwestować. Mogą być one dobrym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się w co zainwestować małe kwoty. Inwestowanie w złoto, srebro, czy diamenty pozwala uchronić zainwestowanie pieniądze przez wahaniem rynku. Zachowują one swoją wartość, a większość przypadków, z czasem ich wartość wzrasta. W takim wypadku zainwestowane pieniądze generują oczekiwane zyski. Inwestowanie w metale szlachetne jest najbardziej stabilną opcją.

Kryptowaluty

W ostatnich latach zrobiło się głośno o kryptowalutach na całym świecie. Mają one swoich sojuszników, ale również i przeciwników. Są osoby, które inwestując niewielkie pieniądze w odpowiednim momencie dorobiły się fortuny, inni widząc, że jednak przynoszą zyski, również zainwestowali, ale bez pozyskania jakiejkolwiek wiedzy, z nadzieją na szybki dorobek. Wielu ludzi boi się inwestycji w krypto, właśnie dlatego, że osoby zachęcone wizją szybkiego zarobku, ale bez żadnej znajomości tematu straciły zainwestowane fundusze. Aby inwestycja w kryptowaluty przyniosła pozytywne rezultaty, na początku należy zasięgnąć wiedzy od specjalistów, od osób, które same również się tym zajmują. Wtedy będziemy mogli bezpiecznie rozpocząć działanie.

W co inwestować pieniądze i na co uważać?

Inwestowanie pieniędzy jest rozległym tematem, wiele osób w internecie proponuje pomoc w rozpoczęciu takich działań. Nie zawsze jednak z pozytywnym skutkiem. Strach przez utratą ciężko zarobionych pieniędzy paraliżuje i zniechęca do podjęcia konkretnych kroków w tym kierunku. Najważniejsze o czym należy pamiętać, to:

  • panuj nad emocjami – emocje są największym przeciwnikiem każdego inwestora, strach przed niepowodzeniem inwestycji, czy chęć szybkiego, choć małego zarobku, mogą spowodować, że cała inwestycja straci na wartości i zakończy się niepowodzeniem. Inwestując zachowaj zimną krew, kieruj się logiką i skupiaj na twardych faktach. 
  • bądź cierpliwy, szczególnie, jeśli inwestujesz długoterminowo. Początkowy brak, lub niskie przychody mogą zniechęcać, jednak po czasie zaczną przynosić efekty. Zaufaj procesowi.
  • dywersyfikacja – rozłóż swoje inwestycje, nie inwestuj całego swojego dorobku w jedno miejsce, jeśli inwestycja okaże się nietrafione, cała zainwestowana kwota przepadnie. Lepiej zainwestować w kilka akcji. 
  • prostota jest lepsza niż skomplikowane akcje, najprostsze inwestycje są zdecydowanie częściej bardziej opłacalne. 

Zastanawiając się w co zainwestować pieniądze, możesz czuć ekscytację na myśl o możliwych zwrotach z inwestycji. Inwestowanie może przynieść Ci wiele zysku, jednak ważne jest, aby zapanować nad swoimi emocjami i podejść do tego racjonalnie. Najważniejsze jest przygotowanie, rozpoczęcie działania z chociaż podstawową wiedzą, na temat tego w co i jak chcemy rozpocząć inwestowanie. Przygotowanie i rozeznanie się jest, w tym przypadku kluczowe.