Od wielu lat kryptowaluty są coraz bardziej rozpoznawalnym środkiem pieniężnym. Piszemy to świadomie, ponieważ w niektórych krajach jest to legalna waluta. Wiele osób pragnie mieć w swoim posiadaniu te wirtualne pieniądze. I choć mają one swoje wady, to jednak nadal spore grono osób posiada na koncie konkretne cyfrowe pieniądze jako instrument handlu. Warto jednak zastanowić się nad tym, ile o nich wiemy? Postanowiliśmy przybliżyć wam kilka spraw związanych właśnie z kryptowalutami i zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym tekstem.
Z tego artykułu dowiesz się o...
Czym są kryptowaluty?
Samo słowo „waluty” może sugerować, że chodzi o sprawy pieniężne. Często pojawiają się pytania „Kryptowaluty, co to jest?” i właśnie chcemy wam to wyjaśnić. Przede wszystkim jest to cyfrowy pieniądz, który nie ma swojego fizycznego odpowiednika. O ile gotówka w postaci 10 zł czy monet jest widoczna, tak kryptowaluty nie są widoczne, nie da się ich dotknąć i zobaczyć gołym okiem.
Co ciekawe, zdarza się, że niektóre firmy akceptują kryptowalutę jako środek płatniczy na równi z fizycznym pieniądzem. Trzeba jednak tutaj powiedzieć, że posiadanie takiej waluty tylko po to, by nią płacić mija się z celem. Raczej przechowuje się ją i liczy na to, że ktoś inny w przyszłości ją zakupi. Wszystko zaczęło się od Bitcoina, który jest najbardziej rozpoznawalną wirtualną walutą i powstał tuż po wielkim kryzysie finansowym w 2009 roku. Sama koincydencja czasowa nie jest przypadkowa, ponieważ ten rodzaj pieniądza pokazuje właśnie to, że ludzie nie mają zaufania do instrumentów finansowych i próbują uciec od regulacji pieniądza przez banki centralne i światowe.
Kryptowaluty – jak działają?
Działanie kryptowalut jest dość proste. To zdecentralizowany system, który posiada swój specyficzny kod. Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć czy jest możliwość oszustwa, to praktycznie jest ona niemożliwa. Jedyne oszustwa jakie się odbywają to te, które związane są z sytuacją sprzedażową. Są to systemy blockchain, które sprawiają, że powstają kolejne kryptowaluty i na rynku mamy ich już setki. Są też alternatywne krypto jak ethereum, ripple czy monero. Trzeba jednak zaznaczyć, że powstaje wiele walut bezużytecznych, które niekoniecznie się opłacają i raczej z czasem przepadają w tłumie.
Technologia blockchain działa w taki sposób, że nie ma możliwości fałszerstwa, ponieważ transakcja odbywa się bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi stronami kupna oraz sprzedaży. Dużym plusem jest to, że nie ma żadnych pośredników i przede wszystkim nadzoru finansowego. To spora zaleta szczególnie dla tych, którzy chcą się poczuć niezależni.
Jak inwestować w kryptowaluty?
Temat inwestowania w kryptowaluty jest dość istotny. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby, które na początku zaufały Bitcoinowi i kupili go za śmieszną cenę, dziś mogą się cieszyć tym, że posiadają pewne aktywa finansowe. Trudno jest powiedzieć, kiedy kryptowaluty się skończą, jednak faktem jest to, że powstaje ich dość dużo. Kwestia tego, jak inwestować w tego rodzaju pieniądze jest złożona. W pierwszej kolejności należy powstrzymać się od rzucania się na pieniądz za wszelką cenę. Każda inwestycja powinna być przeanalizowana i to bardzo dokładnie.
Dobrym krokiem jest opieranie się na radach fachowców i czerpanie z ich doświadczenia. Założenie konta na giełdzie jest podstawą, bo to tam możemy zakupić kryptowalutę i wybrać taką, która nas interesuje. Obserwowanie i analizowanie rynku giełdowego pomoże w odpowiednim zainwestowaniu pieniędzy, by nie być stratnym. Na rynku jest wiele książek oraz porad specjalistów, którzy wprowadzą nas na rynek kryptowalut i pomogą w rozwoju
Sprawdź, jak działa giełda >
Ile można zarobić na kryptowalutach?
Kwestią istotną w tym przypadku jest to, ile sami zainwestujemy. Wydaje się, że będzie bardzo trudno powtórzyć sukces Bitcoina, natomiast nie wiemy co przyniesie przyszłość. Na pewno dobrym krokiem będzie pójście w stronę tradingu, czyli kupowania waluty po niższym kursie, żeby sprzedaż ją później po wyższym.
Przykładem tego, ile można zarobić na kryptowalucie niech będzie Cardano. Gdy wchodziła na rynek, to jej wartość była 0,025 USD i za 100 PLN mogliśmy mieć 1000 jednostek. Dziś cena jest o wiele wyższa i po ich sprzedaży mogliśmy zarobić aż ponad 11 tys. zł, co przy tak niskim wkładzie jest sporym zarobkiem.
Co warto wiedzieć o kryptowalutach?
O kryptowalutach jest wiele mitów. Część z nich wynika z braku znajomości tematu, a jeszcze inni, szczególnie finansiści straszą, że za chwilę się skończą. Warto powiedzieć, że ich posiadanie nie jest oprocentowane, nie trzeba płacić żadnych pieniędzy z tego tytułu. Może jednak się okazać, że korzystając z danej giełdy, od wpłaty czy też każdej transakcji będzie naliczona prowizja.
Posiadanie kryptowaluty zapewnia anonimowość. Waluta nie jest przypisana do danego imienia i nazwiska i nawet robiąc transakcję, nikt nie będzie wiedział jak mamy na imię i czym się zajmujemy. Sprawia to, że czujemy się bardziej pewni siebie i bezpieczni. Wiemy, że w internecie czyha na nas sporo zagrożeń, natomiast korzystanie z legalnych źródeł jest jak najbardziej bezpieczne.
Kryptowaluty – zalety i wady
Największą zaletą jest możliwość spieniężenia tej waluty ze sporym zyskiem. Jej zakup jest bardzo prosty, można nawet korzystać z gotowych narzędzi zajmujących się w tym w naszym imieniu. Owszem, nie jest to pewny pieniądz, bo na rynku zawsze musi być ktoś stratny, jednak korzystanie z kryptowaluty daje pewną niezależność. Wspomnieliśmy już wcześniej o braku kontroli banków i instytucji finansowych nad całym mechanizmem blockchain, co pozwala właścicielom walut na swobodną sprzedaż.
Jako że „każdy kij ma dwa końce”, to nie może zabraknąć wad. Pieniądz fizyczny ma to do siebie, że jest namacalny, a kryptowaluty nie. Gdyby pewnego dnia miał się skończyć, to nie dałoby się odczuć tej straty na rynku. To też niestabilność inwestycji, ponieważ wzrosty i spadki dzieją się dość szybko. Jeżeli już zakupimy daną walutę, to nie ma od tego odwrotu. Trudno jest też ocenić co zrobić z niechcianym cyfrowym pieniądzem, ponieważ jako środek płatniczy jest rzadko wykorzystywany.